Čtvrtek, 23 března, 2023
události
HomeŽeny5 znaků, že je vaše štěstí závislé na vašem partnerovi

5 znaků, že je vaše štěstí závislé na vašem partnerovi

- Reklama -aktualita

Milujete ho až tak, že zapomínáte být sama sebou? Být závislý na partnerovi je nebezpečné. Máte tendenci být závislá osoba? Toto je 10 znaků, že ano.

Co je to emocionální závislost?
Jako hrnek čaje. Čaj-sebejistota z hrníčku vytéká přes dírku, o níž nevíte …

Co je to emocionální závislost? Každý vztah vykazuje jistou úroveň emocionální závislosti – partnera milujete a v období nejistoty, stresu, problémů, těžkých životních situací či životních výzev potřebujete jeho podporu, potřebujete empatii, komfort, potřebujete od něj poslechnout své obavy a strach, uznat pocity.

Partner vám takto naplňuje jisté emocionální potřeby. Jde o zdravý vztah, zdravé emocionální napojení, ze kterého benefitů jako vy, tak váš partner. Pokud se však na partnera spoléháte v absolutně všem a vyžadujete, aby naplňoval všechny emocionální potřeby, jde již o emocionální závislost.

Znáte ten rozdíl? Emoční závislost rozhodně není láska
Být závislý na partnerovi je nebezpečné – má to obrovský vliv nejen na váš milostný, intimní život, ale na celkovou vaši psychickou pohodu, fyzické a emocionální zdraví.

Být závislý totiž znamená, že požadujete, aby vám někdo jiný zaplňoval trhliny, prázdnotu, propast, která je ve vašem nitru vytvořena z celkem jiných příčin a zaplnit ji je jen a jen vaše úkol. Pojďme se na prvky této závislosti podívat zblízka:

Mám tendenci být závislá osoba? 10 znaků, že ano:

 1. Idealizovaný pohled na partnera nebo vztah
  Pokud jste závislá osoba, váš pohled na partnera nebo vztah bude idealizovaný, to znamená – nevidíte v něm osobnost se svými silnými a slabými stránkami, ale boha, bez kterého váš život nemá smysl ani cíl, význam. Bez něj nevidíte své štěstí, bez něj se necítíte bezpečně a jistě. Zlehčuje partnerovy slabé stránky, zavíráte oči nad problémy, jaké vztah má, tedy jejich odmítáte řešit.
 2. Pocity žárlivosti nebo vlastnění
  Jelikož na partnerovi závisí vaše štěstí a nejste schopná se cítit spokojeně bez něj, znamená to, že jste si nejistá jeho pocity, myšlenkami a postoji vůči sobě. Máte problém věřit v jeho pocity a city, proto vždy, pokud vyjádří vůli něco dělat bez vás, nebo se věnuje svým koníčkům, ve kterých nejste zahrnuta, věnuje se jiným lidem jako například přátelům či rodině, žárlíte. Cítíte se odstrčená, nemilovaná, bez hodnoty. Chcete ho mít jen sami pro sebe, vždyť na něm závisí váš život.
 3. Neschopnost každodenních rozhodnutí
  Závislost znamená také neschopnost dělat každodenní rozhodnutí. Jelikož se cítíte nejistě, chybí vám zdravá dávka sebejistoty, sebúcty a sebelásky, nevěříte ve vlastní schopnosti, silné stránky a nerespektujete ty slabé. Myslíte si, že nejste schopna dělat malé rozhodnutí, ale spoléháte, že jejich udělá někdo jiný za vás – váš partner.

Nebo vám kvituje ty, které byste udělat chtěli, potřebujete neustále jeho ujišťování nebo rady. Cítíte strach, nejistotu, že byste se mohli rozhodnout nesprávně, hodně váháte. Souvisí to s převzetím odpovědnosti za výsledky a důsledky rozhodnutí. Mnohdy proto akceptujete raději partnerovy ideje a nápady, děláte to, co jen on chce – abyste náhodou nezranili jeho city. V tomto případě se vzdáváte i vlastních potřeb, jen ať jsou naplněné ty partnerovy.

 1. Pokřivené vnímání odpovědnosti-cizí, moje?
  Vnímání odpovědnosti u závislých osob je trochu širší problém. Pokud jste emocionální závislá na partnerovi, chcete, aby on přebral zodpovědnost za vaše rozhodnutí. Proto si ptáte dovolení, ujištění, rady.

Naopak někteří závislí cítí až přehnanou odpovědnost za věci, za které zodpovědní nejsou – zejména pokud se stane něco špatného – důvěřují si tak málo, že si myslí, že všechno špatné se děje jen kvůli nim, je to jejich vina. Nebo naopak – jsou tak závislí na očekáváních a uznání druhých, že pokud jejich nejsou schopni naplňovat, cítí se ještě horší a závislejší, vždyť jde o důkaz jejich „malosti“, méněcennosti. Sebevědomí se opět snižuje.

 1. partnerovu ujišťování vaší hodnoty
  Pro toto nízké sebevědomí cítíte jako závislá osoba potřebu, aby vás partner neustále ujišťoval o své lásce a vaší hodnotě. Potřebujete jeho uznání – neustále, každý jeden den jako alkoholik či gambler svou dávku. Když ho dostanete, na chvíli se celá rozzáříte, cítíte, že konečně žijete, že jste tím, kým jste, vybrali jste si správnou cestu, jste skvělá osoba.

Po chvíli radost opadne. Nemáte motivaci začínat s jakoukoliv aktivitou, pokud vás partner nepřesvědčí, že jste jí schopná. Když cítíte stres, nepohodu, strach, úzkost, potřebujete podporu, přestože byste to mohli zvládnout i sama. „Miluješ mě? Obtěžuji tě? Vypadám dobře? Nechceš se se mnou rozejít? Opravdu chceš být se mnou? „Pochybnosti požírají váš život, partnera i vztah.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel