Máte pocit, že jste se zamilovali už po pár minutách, co jste viděli nějakého muže? Nebo naopak, randíte a stále ne a ne se zamilovat? Jak rychle ve skutečnosti tento kouzelný stav vzniká a co ovlivňuje jeho nástup?
Věděli jste, že i zamilovanost má několik fází?
Časová osa zamilovanosti je vzrušující a může být velmi různorodá. Je logické, že na začátku nového vztahu jsme zvědaví, jak to bude v našem případě. U mnoha lidí tato zvědavost vyplývá z touhy ověřit si, zda se jejich romantické spojení vyvíjí normálním tempem.
Zalíbení je u každého jiné
Podle psycholožky a vztahové terapeutky Shelley Sommerfeldt, PsyD, zakladatelky projektu Loving Roots chtějí mnozí partneři porovnat své pocity, reakce a zkušenosti s ostatními, aby se ujistili, že postupují typicky. Sama se setkala s otázkami, jak dlouho trvá, než se do toho druhého zamilují. Nuž, ale odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá – a nejde jen o to, že každý vztah je jiný.
Jak dlouho trvá, než se zamilujete?
Psychologicky – dokud všechny „bláznivé“ chemikálie najednou vystřelí a vytvoří pocit zamilovanosti, trvá pouze pětinu sekundy. Na druhé straně, i když je technicky možné zažít tento pocit za méně než sekundu, zamilování je dlouhodobý proces, není to jen nárazový pocit.
„Existují různé fáze zamilovanosti, kterými ve vztahu procházíme, budujeme si připoutání, vzájemnost a v konečném důsledku vytváříme hlubší romantický vztah. Je to proces, který překonává počáteční fyzickou přitažlivost vůči někomu a následně prorůstá do pocitu hlubšího a silnějšího emocionálního spojení, „vysvětluje odbornice. Počáteční zamilovanosti na základě vzhledu a sexuální přitažlivosti mluvíme světlice – není to láska, ani vztah.
Krátkodobá zamilovanost či hlubší vztah?
Existují vztahy, které začnou přátelstvím a zamilovanost přijde postupně, sbližováním. Bez ohledu na to, zda jste začali vztah se vzbĺnutím zamilovanosti nebo se jen připravujete na to, kdy může přijít ten správný čas a zda vůbec, je dobré pochopit, jak láska ve vztahu rozkvétá. Co je zodpovědné za ten moment, kdy pocítíte sounáležitost, zamilovanost a nejen povrchní „líbíš se mi“? I v tom mají prsty hormony a komplikované pochody v našem mozku.
Ať chcete nebo ne, vše závisí na mozku
Nezní to sice velmi romanticky, ale je to tak. „Mozek je zaměřen na přežití a reprodukce je vrcholem přežití. Proto je mozek přirozeně vytvořen tak, aby se zaměřil na reprodukci, i když to vědomě nemáte v úmyslu, „říká Loretta G. Breuning, PhD, emeritní profesorka na California State University a autorka několika zajímavých knih. Chcete-li ovlivnit toto jednosměrné zaměření mozku, je třeba ho „rekvalifikovat“. Podle odbornice je to možné zvýšením hladiny serotoninu, dopaminu, oxytocinu a endorfinu.
Bez ohledu na příčinu a rychlost – zamilovanost je famózní pocit. Studie ukázaly, že kombinace vysokých hladin několika chemikálií v mozku vyvolává pocit euforie. A vůbec nejde o to, zda tento pocit prožíváte s novou osobou nebo s člověkem, kterého znáte už léta. Návaly dopaminu v mozku odstartují hotový „festival lásky“. Pak přijde na řadu oxytocin – hormon lásky spojený s připoutáním. Tento koktejl zakončuje serotonin.
Jaké jsou znaky zamilovanosti?
Pokud nevíte, zda jste zamilovaná nebo ne, případně prožíváte tento pocit poprvé a potřebujete ujištění, tak vás budou zajímat příznaky zamilovanosti. Ano, je to ten pocit, že nemůžete jíst, nemůžete spát, vše kromě něj je malicherné a zbytečné. Toužíte s ním trávit více času, být s ním fyzicky a emocionálně propojená, toužíte po intimitě a náklonnosti.
Na druhé straně, můžete mít obavy, zda i váš partner pociťuje totéž, je to tedy velmi zranitelné období.
Dá se zkrátit cesta k zamilování?
Bohužel zkratky neexistují. Stejně jako nemůžete někoho přinutit, aby se do vás zamiloval, láska vyžaduje čas na vytvoření autentického spojení. A každý člověk i každý vztah je jiný – jedna osoba může být schopna vybudovat pocity lásky a intimity rychleji než druhá, roli v tom hrají i zkušenosti.
Okamžité zamilování nefunguje vždy
Může se stát, že váš mozek vás bude tlačit do intimního vztahu, i když vaše zkušenosti říkají, abyste zpomalili. Někdy se stane, že mozkové chemikálie vyvolají okamžité zamilování, ale protože po krátkém čase mozek vyhodnotí, že jste již dosáhli to, co jste měli, zamilovanost rychle upadne. Najednou uvidíte partnera v jiném světle a mozek vám začne podsouvat jeho negativa, ačkoli má mnoho pozitiv.
Proto je výhodou, pokud toto ovládáte umění, zkrotit prudký náběh hormonů a nejdříve se zaměřit na to, zda si s partnerem rozumíte a „sednete“ iv jiných oblastech důležitých pro soužití.