Mikulov nepatří zrovna mezi největší města. Žije v něm kolem sedmi tisíc obyvatel, ale i přes poměrně malou rozlohu si město získalo přízeň a srdce mnoha turistů z celé České republiky. A nejen to, jezdí sem i lidé z okolních zemí, jako je Rakousko či Německo. Rozmanité kouzlo Mikulova a jeho okolí si zamiluje opravdu každý. I ubytování v Mikulově je různé a výběr je pestrý. Například ubytování na zámku.
Dietrichsteinská hrobka
Dřívější loretánská kaple byla v osmnáctém století z důvodu vyhoření přestavěná na hrobku. Nyní tu lze zahlédnout 45 rakví s ostatky Ditrichštějnů. Velkou zajímavostí, kterou třeba zmínit, je, že v hrobce samotného zakladatele knížete Františka Josefa Dietrichsteina, není pohřbené tělo, ale pouze srdce. Tělo je totiž umístěné ve Vídni.
Naučná vinařská stezka vedoucí přes Mikulov
Na samé hranici Česka s Rakouskem, leží naučná stezka, kterou navštěvují především milovníci pěší turistiky. Ovšem najdou se i takoví, kteří stezku projedou na kole. Stezka je dlouhá dvacet kilometrů a táhne se mezi vinicemi. Těšit se můžete až na 17 zastavení, kde vás čekají informační tabule. Trasu odstartujte z Mikulova a následně pokračujte do Bavor, Perné, z Horních Věstonic do Dolních Věstonic, Pavlova a Klentnice, kde je možné zahlédnout zříceninu hradu.
Do Klentnice na Sirotčí hrádek
Zřícenina gotického hradu je chloubou obce. Pochází ze třináctého století a nechal jej vystavět rod Wehingenů. Bohužel rod vymřel, a tak se hrad dostal do rukou krále Václava třetího, který byl rok na to tragicky usmrcen. Hrad dále vlastnili Lichtenštejnové, kteří bohužel stavení v 16. století opustili a ten začal pustnout. Nyní je hrad považován za krásnou zříceninu, kterou ročně navštíví davy turistů.
V případě, že se tu chcete pár dní zdržet, doporučujeme apartmány v Mikulově. Nabízí se vám široký výběr krásného ubytování.