Středa, 25 ledna, 2023
události
HomeMagazínUmění jógy se naučila v Indii, dnes ji přináší k nám

Umění jógy se naučila v Indii, dnes ji přináší k nám

- Reklama -aktualita

Při pohledu na profil Deni by do momentu, dokud neuvidíte fotky jejích dětí, málokomu napadlo, že je dvojnásobnou maminou. Udržuje si skvělou postavu, vypadá mladistvě – a v neposlední řadě z ní září pohoda, jakou její možná už iz fotek závidět. Může za to právě jóga, o které nám vyprávěla do hloubky.

Tak asi na začátek otázka, která není oblíbená u více lidí ale – jak by ses čtenářům představila?
Jsem žena, matka, jogínka. Od 17-ti jsem cestovala a mám za sebou více než 40 zemí světa. Nejvíce mi barvami, chutí a spiritualitou učarovala Indie a její učení, kde jsem i studovala jógu šest krásných let. Myslím, že mě život v této nádherné zemi ovlivnil navždy.

Aktivně se věnuješ józe. Kdy si s ní však začala a jak ses k ní dostala?
K józe jsem se dostala už jako náctiletá, no popravdě? Nebavila mě. Byla jsem velmi mladá, moje hodnoty byly posunuty zcela někde jinde, nerozuměla jsem jí a nevěděla definovat zda to, co dělám je vůbec správné. Nevěděla jsem, jak mám dýchat, myslela jsem si, že jóga jsou jen asány. Neznala jsem člověka, který by mě mohl vést. Až když jsem se poprvé dostala do Indie a měla možnost poznat skutečných jogínů, dokonce štěstí učit se od Guru-ů a velikánů ve svém oboru zamilovala jsem si ji. Pochopila jsem, v čem skutečná síla jógy je.

Jaké to tam bylo?
Nejprve mě čekal šok, pak pochopení a následně propojení těla, mysli a duše … bez pozlátka krásných úborů a vyvoňaných hal aromalampy … v Indii se cvičilo na ručně tkaných kobercích a mramorových podlahách Ashrama. Bylo jedno jestli jste žena, stařec nebo dítě. Jóga tam byla pro všechny. První hodiny vás ruší snad všechno. Pach zpocených těl, krvelačné komáři, pobíhající psi, či vůně v pouličních stáncích. No po pár týdnech praxe jste zapomněli na všechno. Na vlastní myšlenky, krávy i ruch ranního hluku Indických ulic. To znamená, že vás jóga pohltila až zapomínáte na realitu. Od tehdy byla jóga se mnou vždy a všude, těhotenská jóga na Islandu, kakao ceremonie, zda metody Wima Hofa. Momentálně učím na Slovensku a v Rakousku.

Na internetu najdeme milión benefitů jógy, ale mě by to zajímalo lze individuálně pro tebe. Jak ti jóga změnila život, jaké benefity ti to přineslo?
Bohužel, jak mladá jsem byla velmi ovlivněna svým okolím a byla jsem posedlá svým tělem. Přišlo to z nezdravého prostředí modelingu, kde jsem dlouhodobě působila. Jóga mě pomalu, ale jistě přetransformovala do podoby ženy, kterou jsem dnes. Šťastná, silná, soběstačná, zdravá. Největší benefity mi přinesla jóga v mém mateřství a v sexuálním životě. Měla jsem dva přirozené porody do vody. Z každého si však odnáším individuální zkušenost.

Při prvním jsem nevěděla, co čekat. Své tělo jsem dennodenně studovala do detailů, i proto, že to pro mě bylo neuvěřitelné, jak tělo dokáže vytvořit za 9 měsíců tak dokonalé stvoření, ale zejména i proto, že jsem věděla, že jednoho dne, chci právě já doprovázet ženy touto cestou pomocí jógy. Navzdory celé ten snaze to byla noční můra. Porod byl těžký, dlouhý, Atlas se v rodidlech zasekla a dále to nešlo. Mé tělo od bolesti vypnulo, užasli mi ruce i nohy a párkrát jsem skončila pod hladinou. Naštěstí islandské nemocnice fungují jako hodinky. Najednou, když pochopili že je problém, ocitl se při mně zdravotnický tým lidí, každý věděl co má dělat. Když jsem porodila Atlas, nedýchala, její srdce netlouklo. Byl to šok, byla celá modrá a nejevila známky života. Nikdy jsem necítila větší bolest a smutek. Přes můj křik a nářek jsem nedokázala vnímat okolí ani to, co se děje. Můj partner se mě snažil uklidnit, ale nic nepomáhalo. Obava ze ztráty dítěte je něco, co nepřeji nikomu. Naštěstí její srdíčko po druhé resuscitací naskočilo.

Druhého porodu jsem se přirozeně děsila, ale věděla jsem, do čeho jdu. Hodiny a hodiny tréninku, cvičení Anibalem, stahy dělohy, důsledná příprava na otevření rodidel byly pro mě nezbytností. Zejména díky józe jsem si věděla regulovat dech, znala jsem každý milimetr svého těla. Přišla jsem do porodnice na poslední chvíli, dula mi hned začala napouštět vanu, kde jsem se pohodlně usadila a Deniska byl po 20 minutách na světě. Držela jsem ho v náruči, sama z vany vykráčala na lůžko, odstřihla mu pupeční šňůru a věděla jsem, že ten moment kompletně změnil můj pohled na mateřství, na porody, na přípravu. Věděla jsem, jaké je to velmi důležité, a tak jsem to od té doby vždy všem zdůraznila. Je neskutečné, kolik síly dodá ženě právě jóga, meditace, vědomí a vzdělání … každý den mě učí pochopení, sebelásce, toleranci vůči druhým ale i velkému respektu vůči západní medicíně.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel