Pátek, 27 ledna, 2023
události
HomeBydleníÚtulný klasický dům se šikmou střechou

Útulný klasický dům se šikmou střechou

- Reklama -aktualita

Mladý manželský pár snil o vlastním domě už v začátcích jejich vztahu. Svůj sen si začali plnit hned po vysoké škole. Vše ostatní šlo stranou. Nakonec v obci Brodzany vyrostlo jejich první společné bydlení – klasický domek se šikmou střechou s pálenou taškou.

Manželé měli pouze 25 let, když si začali hledat vhodný pozemek, vyřizovat úvěr a stavební povolení. „Z peněz, které jsme obdrželi jako svatební dary, jsme zaplatili projekt. Dva roky nám však trvalo, než jsme vybavili stavební povolení. Se samotnou stavbou jsme se pak už pospíšili a zvládli jsme to v průběhu jednoho roku, „vysvětlují manželé.

Stěhovali se v době, kdy dům ještě zdaleka nebyl dokončen – neměl omítku, nebyl zateplený, uvnitř bylo jen nezbytné zařízení. Vše ostatní se pěstovali postupně.

„Pamatuji si, že když jsme se nastěhovali, všude byly kopy stavebního materiálu a bláto. Už jsme měli vyčerpány všechny finanční zásoby a s manželem jsme si říkali, že se nám dům v tomto životě dokončit asi nepodaří. Nyní, po čtyřech letech, máme náš vysněný dům hotový a jsem vděčná a šťastná, že jsme to dokázali, „říká majitelka. Dnes se z domku netěší už jen manželé, ale i jejich dvě malé děti.

Pocit svobody na konci vesnice

Manželé toužil mít dům na klidném místě, kde nebývá mnoho lidí. Hledali větší a zároveň cenově dostupný pozemek. Když se jim naskytla příležitost odkoupit pole při cestě od prarodičů, nejprve tuto myšlenku zavrhli. Po delším zvažování však změnili názor. Na pozemku o rozloze 18 arů si vytvořili svůj domov. Dům je situován na konci obce a přesto, že je v blízkosti hlavní silnice, je zde klid a soukromí.

„Východy a západy slunce jsou tu krásné. Přestože náš dům není u lesa, jak jsme původně chtěli, toto místo má své kouzlo. Je zajímavé pozorovat, jak se pole a příroda kolem v průběhu roku mění. Děti mají možnost se zde vyřádit a cítit se svobodně, „vyjmenovává výhody bydlení majitelka.

Do návrhu domu vložili své představy

Návrh domu si majitelé vytvořili sami, včetně interiéru a zahrady, přičemž inspiraci hledali zejména na internetu. O patrovém příbytku nepřemýšleli, inklinovali spíše k venkovskému domu s moderními prvky. Hlavním kritériem mladého páru byl světlý, útulný a slunný interiér. Architekt jejich požadavky ztvárnil do podoby projektu a doplnil vše potřebné, co si projektová dokumentace vyžaduje. Dům má podlouhlý tvar a je situován jihozápadně, což v konečném důsledku vnáší mnoho světla do každé z pokojů.

Melírovaná taška dodala domu šmrnc

Stavba domu a výběr stavebních materiálů se odvíjel od finančních možností rodiny. Manželé si dali záležet zejména na výběru vhodné střešní krytiny. Hledali krytinu v odstínu, který by podtrhl celkový vzhled domu. Zvolili si melírované pálené tašky Tondach Mediteran Plus. „Tato krytina dokonale splňovala naše představy, protože jsme hledali něco mezi hnědou
a klasickou červeno-oranžovou taškou. Dům působí zajímavě, protože mu taška dodala šmrnc. Krytina dokonale zapadá do okolního prostředí, „vysvětluje majitelka.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel