Někdy i nezdravé potraviny napáchají na naší postavě méně škody, než zdravější alternativy. Podívejte se spolu s námi, jak to opravdu s nimi je.
Existuje ideální model, který funguje?
Toto je otázka, kterou si kladou při shazování přebytečných kil mnohé z nás. Ono to není až tak komplikované jak se na první pohled může zdát. To, že nemůžeme být výlučně jen na zdravých potravinách a z dlouhodobého hlediska je to neudržitelný model, víme všechny. Tedy ty, které jsme si prošli různými dietami a detox určitě. Nakonec totiž i tak vždy sáhneme po té čokoládě, na kterou jsme měli chuť, i když jsme si právě dopřáli porci extra zdravé večeře. Například tehdy je lepší dát si kousek toho, co si naše tělo žádá a vynechat zdravou verzi.
Dokonce i samotní trenéři, doporučují nastavení 80:20. Tedy 80% jídelníčku by měly tvořit zdravé potraviny a zbylých 20% to, na co máte reálné chuť. Ano, klidně to mohou být koláče, hranolky či pizza. Je to jen na vás. Nicméně je třeba se držet zmíněného poměru. To je klíčové.
Samozřejmě, důležitá je i definice zdravých a nezdravých potravin, protože to si také každý může vysvětlit po svém. Za zdravé považujeme zejména ty, které nejsou rafinovne zpracovány, obsahují minimum přidaného cukru, tím pádem i kalorií, které ovlivňují naši hmotnost a figuru ve značné míře.
V té druhé kategorii jsou potraviny, které nám opravdu chutnají, rádi při nich zhřešíme, no uvědomujeme si, že pokud je budeme mít na talíři v neúnosné míře, k sexy figuře se dopracujeme jen velmi těžko.
Zdravé potraviny:
ovoce a zelenina, luštěniny
celozrnné uhlohydráty jako hnědá rýže, tmavý chléb, proso, bulharská pšenice
fermentované potraviny jako například kefír, kimchi (korejská kvašená zelenina) a kyselé zelí
nenasycené tuky typu extra panenský olivový olej, řepkový olej, avokádo a ořechy
ryby jako losos, treska, tuňák
semínka
Nezdravé potraviny:
rafinované potraviny
potraviny s vysokým obsahem cukru a soli
nízkotučné jídla
fit tyčinky
konzervované ovoce
omáčky a dochucovadla
Pokud potřebujete opravdu shodit, váš kalorický příjem by neměl překročit 1500 kcal. Právě do něj byste měli vědět implementovat zdravé i nezdravé potraviny tak, abyste se cítili v pohodě. Neboť vnitřní spokojenost nás, jestli se nám to líbí nebo ne, dělá atraktivnějšími.
Ideální je rozdělit si kalorický příjem na samostané jídla – tedy snídaně (375 kcal), svačina (150 kcal), oběd (450 kcal), svačina (150 kcal), večeře (375 kcal). Vrámci tohoto, nezapomínejte na dostatečný příjem bílkovin, ale také to s ním nepřehánějte. Dopřejte si velké množství čisté vody a snažte se také hýbat. Ano, může to znít jako klišé, ale skutečně to funguje. Právě ty nejjednodušší věci, bývají těmi nejúčinnějšími. Nemyslíte?