Středa, 1 února, 2023
události
HomeBydleníZelenina kolem domu

Zelenina kolem domu

- Reklama -aktualita

Popularita užitkových zahrad v posledních desetiletích poněkud poklesla. Ovoce a zeleninu, jakož i bylinky vystřídaly okrasné rostliny. Není to nic překvapivé, tedy alespoň do jisté míry. Vždyť časy, kdy byla zahrada jediným zdrojem čerstvých plodin, jsou dávno minulostí.

Prvním krokem k přeměně vaší zahrady může být vyčlenění malého záhonu v trávníku, který vám poskytne úrodu přímo před dveřmi vašeho domu, a vy tak nebudete muset nakupovat v obchodě.

Semínka zeleniny a dalších rostlin

Zpět ke kořenům

Rok co rok stoupá zájem lidí o pěstování vlastního ovoce a zeleniny. Stále větší motivací se pro ně stávají nostalgické vzpomínky na úchvatné zahrady jejich babiček. Voňavé, sladké rajčata nebo dobrota z dětství, angrešt, přímo křičí, abyste si je vysadili ve své zahradě. Nyní už jen přestat snít a začít jednat. Na výběr máte dvě možnosti. Tou první je vyčlenit záhon čistě na zeleninu. Tou druhou je pokus zkombinovat okrasné rostliny s užitnými – toto řešení bylo populární již v 16. století v Anglii. A ne jen tak leckde, ale přímo v palácových zahradách.

Podmínky pro pěstování zeleniny

Tak jako každá jiná rostlina, i zelenina má své preference ohledně půdy a její kyselosti, míry slunečního záření, teploty a vlhkosti. Než si vyberete odrůdu zeleniny, kterou chcete zasadit, měli byste se seznámit s podmínkami jejího pěstování, vegetačním obdobím a obdobím sklizně. Obecně potřebuje zelenina humózní písčito-jílovitou půdu (propustnou, ale zároveň schopnou zadržovat dostatečné množství vody). Je nanejvýš důležité, aby půda dýchala, byla správně kultivovaná a kyprá. Zkontrolujte její kvalitu předtím, než začnete s výsadbou a pěstováním. Většina zeleniny vyžaduje mírně kyselou půdu. Pokud rostlinám zabezpečíte vhodné podmínky, můžete omezit hnojení a zvýšit jejich přirozenou obranyschopnost proti chorobám.

Která zelenina může být okrasou vaší zahrady?

Zelenina nejen výborně chutná, ale také skvěle vypadá. Jmenujme alespoň pár druhů užitkových rostlin, které ulahodí i vašemu oku:

popínavé, kvetoucí rostliny s fazolovými boby různých barev
kvetoucí cibule a pórek
různé druhy mangoldu s pestrými, strakatých červenými a žlutými listy
barevné dýně a cukety
kapusta s nádhernými růžičkami a rozcuchanými listy
aromatické bylinky včetně vysokého kopru
rajčata rodící červené, malinovočervené, oranžové a čokoládově hnědé plody
Zelenina pro začátečníky

Začněte s odzkoušenými odrůdami zeleniny, které zvládnou vypěstovat i úplní začátečníci. Jak dobré řešení se osvědčily výsevní pásky a podložky, které obsahují semínka umístěny ve správných vzdálenostech, často s dávkou hnojiva i dalších důležitých živin podporujících začátek klíčení a růst sazeniček. Základní sestavu pro zahradníky – začátečníky tvoří různé druhy salátu, ředkvička, zelené fazolky, cuketa, kopr, petržel a pažitka. K těmto druhům můžete přidat i česnek, hrášek, fazole a špenát.

Proč tedy nevysadit nové rostliny nebo každoročně nenahradit staré novými?

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel